Kuruluş

Katsuninkan Istanbul 2013 yılında, Türkiye’de kendoyu sağlıklı bir şekilde yaymak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için Kendo Derneği’nin onayıyla kuruldu.

Katsuninkan (活人館)’ın Anlamı

Katsuninkan ismi,  Japonca karşılığı  Katsu(活)/Nin(人)/Kan(館) kanjilerinden yani Yaşam(bilinç)/İnsan/Yer sözcüklerinden oluşmaktadır. Bunu kabaca “Hayat veren yer” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz. Bildiğiniz gibi kılıç, öldürmek için tasarlanmış bir objedir. Japon kılıcı katana ise bu konuda kusursuzluğa yaklaştırılmıştır. Fakat bizler kılıcı kullanıp kimseyi öldürmeyi amaç edinmiyoruz. Bizler kılıcı kullanıp kendimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Zihnimize dört hastalığa karşı bağışıklık kazandırıp ( korku, şaşırma, şüphe, kafa karışıklığı), bedenimizi zinde tutarak kendi üzerimizde hakimiyet kazanmak, hayatımızı iyi yöne götürmeye yönelik uğraşımızdır. İşte bu sebeple Yagyū Munenori’nin bahsetmiş olduğu hayat veren kılıca da (katsuninken/ 活人剣) gönderme yaparak dojomuzun ismini Katsuninkan, hayat veren yer olarak belirledik. Bu ismi bize ilk öneren, Hisao Genki Horiguchi Sensei’ye (7.dan kendo) de buradan teşekkürü borç biliriz.

Misyon

Katsuninkan Istanbul, Türkiye’de var olan az sayıda kendo kulübünden biridir. Bu uğurda misyonumuz, Türkiye’de kendoyu tanıtmak ve geliştirmek, bunu yaparken bir yandan bu sanatta kendi gelişimimizi de sağlamaktır. Katsuninkan’da herkes kılıcın yolunda bir öğrencidir ve herkesin öğrenecek çok şeyi vardır. Bu sebeple üyelerimiz özellikle yurtdışındaki seminerlere katılarak yüksek seviye hocaların gözetiminde kendolarını doğru yolda ilerletmeyi ve bunu paylaşmayı amaçlamaktadır. Dünya’nın dört bir yanından kendocu arkadaşlarımızın da İstanbul’u ziyaret etmesi ve bizlerle kendo paylaşması en büyük mutluluğumuzdur.

Share →
Katsuninkan İstanbul
Dojomuz hakkında temel bilgiler ve isminin ne anlama geldiğini buradan öğrenebilirsiniz.
Mon
Dojomuzun simgesi ve hikayesi
Üyeler
Dojomuzun üyeleri hakkında...