öncesi Sık Sorulan Sorular

1. Kendoya nasıl başlarım?

Kendoya başlamak için öncelikle düzenli katılabileceğiniz ve size uygun bir dojo bulmalısınız. Kendo kesinlikle bireysel öğrenilebilecek ya da uygulanabilecek bir şey değildir. Daha sonrasında uygun gördüğünüz dojoyla irtibata geçebilir ve uygun zamanlarda başlayabilirsiniz. Katsuninkan Istanbul’da başlamak istiyorsanız buradan bilgi edinebilirsiniz.

2. Yaşım problem olur mu?

Hayır kendo her yaştan insanın beraber ilerlediği bir yoldur. Çok küçük yaşlarda da, ileri yaşlarda da yapılabilir. İleri yaşlarda kaybedilen fiziksel özellikler, olgunlaşan ruh ve zihinsel üstünlükle kolayca kapanır.  Bu sebeple kendoda, popüler sporlardan farklı bir biçimde, sürekli gelişip iyiye gidersiniz.

3. Kadınlar için kendo uygun mudur?

Kendoda zihinsel faktörler, fiziksel faktörlerden daha ön plandadır. Tüm teknikler kılıç kullanılarak uygulandığı için, kaba fiziksel kuvvet tamamen önemsizdir. Fiziksel özellik olarak daha çok hız ve çeviklik fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla standard olarak dojomuzda antreman için kadınlar ve erkekler arasında ayrım yapılmaz. Sadece müsabakalarda genellikle kadınların kendi arasında mücadele ettiği turnuvalar da düzenlenmektedir.

4. Kendo ve Kenjutsu’nun farkı nedir? Metal kılıç kullanabilir miyim?

Kendo, kılıcın yolu, kenjutsu ise kılıç bilimi olarak kabaca çevrilebilir. Kendo, kenjutsudan evrilerek bireyin insan öldürmek yerine, kılıcı kullanarak kendi gelişimi üzerine odaklandığı bir hale gelmiştir. Bu bakımdan temelleri aynı olsa da uygulamada ikisi oldukça farklıdır. Kendo bokken ve shinai ile çalışılır. Metal kılıç kullanımı pahalı ve tehlikeli olduğu için pratikte mümkün değildir. Yalnızca kata çalışmalarında metal kılıç kullanılabilir,  fakat bu da çok yaygın değildir. Iaido, kılıcı kınından çekme yöntemleri olarak özetlenebilecek başka bir budo dalıdır. Bu dalda metal kılıç kullanımı mümkündür, fakat çalışmalar partnersiz yapılır.

5. Kendo tehlikeli midir? Shinai vuruşu can yakar mı?

Kendo, kılıç kullanımıyla ilgili herhangi bir tehlike içermez. Çalışmalarda rakibi yere düşürmeye yönelik teknikler bulunmaz. Bu özellikleriyle diğer uzak doğu sporlarından daha az sakatlık tehlikesi mevcuttur. Futbol, voleybol ve basketbol gibi takım sporlarında da yaşanabilecek sakatlıklar tabii ki her türlü fiziksel aktivite gibi kendoda da mümkündür. Shinai ile yapılan doğru bir kesiş, koruyucu alana isabet ettiğinde can yakmamaktadır. Ayrıca yeni başlayanlar zırh giymedikleri için onlara zaten vuruş yapılmaz.

6. Kendoda seviyeler nasıl belirlenir?

Kendo’da seviyeler kyu ve dan diye ikiye ayrılır. Kyu seviyleri 6. kyudan 1.kyuya, dan seviyeleri 1.dandan 8.dana doğru ilerlemektedir. Kyu sınavı dojoların kendi içinde yapılabildiği gibi, dan sınavları için yüksek seviye hocalardan oluşmuş bir heyet gereklidir. Ülkemizde son senelerde yılda ortalama bir kez dan sınavı yapılmaktadır. Kendoya başlayan ve bogu giyen biri 6.kyudan yukarıya doğru serbestçe becerisi doğrultusunda 1.kyuya kadar ilerler. 1.kyudan olduktan 3 ay sonra 1.dan sınavına girebilir. 1.dan sınavından sonra 1 sene bekleyerek 2.dana, 2.dan sınavından sonra bekleyerek 3.dana, 3.dan sınavından sonra 3 sene bekleyerek 4.dana girebilir ve seviye yükseldikçe hemen hemen bu şekilde devam eder.

7. Çığlık atmak zorunda mıyım? Niçin ?

Kendodaki bağırışlara kiai adı verilir. Kiai ruhunuzu temsil eder. Ki ken tai ichi yani ruh kılıç beden birliği kendonun en temel unsurlarından biridir. Kiainin birden fazla faydası vardır. En belirgini rakibinize üstünlüğünüzü kabul ettirmek ve onu korkutmasıdır. Bununla birlikte çok önemli bir unsur olan nefes kontrolünün sağlanmasında esastır.  Son olarak hamlelerinizin rastgele olmadığını göstermesi açısından faydalıdır. Karakter gelişimi açısından ise çekingenliği atma ve kalabalık ortamlarda sesini yükseltebilme becerilerini kişide geliştirir. İlk başta garip gelen kiai, alıştıkça yokluğunda arayacağınız ve hatta özleyeceğiniz bir hal almaktadır.

Share →
Kendo
Kılıcın yolu hakkında bilmeniz gerekenler
Program ve Adres
Ptesi: 20:30 - 22:00 Çarş: 20:30 - 22:00 Cmrts: 19:00 - 21:00
Sık Sorulan Sorular
Kendoyla yeni tanışan birinin ilk aklına gelen sorular