Katsuninkan’da kendoya nasıl başlarım?

Katsuninkan’a istediğiniz zaman, önceden bizimle iletişime geçerek, gelip antremanımızı izleyebilirsiniz. Başlamak istediğinizde kendo@katsuninkan.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yeni kayıt dönemi ne zaman?

Aramıza katılabileceğiniz en yakın tarihi bizimle iletişime geçtiğinizde öğrenebilirsiniz. Kendoya başladığınız ilk zamanlarda çalışmalara devamlılık göstermeniz önemlidir. ( Haftada en az iki ) Lütfen devamlılığınıza engel olabilecek durumları bizimle paylaşın.

Kendo aidatı ne kadardır?

Katsuninkan, gönüllülük esasına dayanır ve kâr amacı gütmez. Kendo paylaşarak büyür ve her seviye kendi gelişimi için diğerlerine muhtaçtır. Bu sebeple kendo üzerinden para kazanmayı tasvip etmiyoruz. Fakat salon kirası, yeni başlayanların ödünç aldığı malzemeler ve benzeri giderler için aylık aidat mevcuttur.

Belirli bir müfredat var mı? Dersleri kaçırırsam ne olur?

Kendo gelişiminiz açısından düzenli katılımınız tavsiye edilir. Fakat eksiksiz katılım zorunluluğu mevcut değildir. Haftada en az 2 gün katılım, özellikle ilk başladığınız aylarda, gelişiminiz için önemlidir.

Herhangi bir yaş sınırı var mı?

Hayır, kendo her yaştan bireyin beraber ilerlediği bir yoldur. Yaşınız ne olursa olsun, ister 5 ister 45 olsun, kendoya başlamak için tam yaşındasınız. Kendo fiziksel gereksinim kadar mental gereksinim de gerektirir. Yaşınız ilerledikçe fiziksel gerilemeyi mental gelişimle kapatabilirsiniz ve dolayısıyla kendonuz gerilemez, sürekli ilerler. İşte bu sebeple çok ileri yaşlardaki senseiler, genç kendokalardan çok daha güçlüdürler. Bu özelliğiyle kendo oldukça eşsizdir. Antreman saatlerimizin geç olmasından dolayı 10 yaşın altındaki çocuklar için  yalnızca haftasonu çalışmamızı tavsiye ediyoruz.

Ne zaman zırh(bogu) giyebilirim?

Bu kişisel gelişime bağlı değişiklik gösterebilen bir sorudur. Ne kadar düzenli katılım gösterirseniz o kadar hızlı gelişir ve o kadar erken bogunuzu giyebilirsiniz. İlk aylarda bogusuz bir şekilde antrenmanlara katılırsınız ve sadece siz vuruş yaparsınız.

Başlamak için hangi ekipmanlar gereklidir?

Başlamak için herhangi bir ekipman gerekmez, uygun eşofmanlarla başlayabilirsiniz. Dojomuz size ilk antrenmanlarda kullanmak için ödünç shinai verecektir. İlk haftalarınızdan sonra kendinize ait hakama,gi,shinai ve bokken siparişi vermeniz gerekir. Bogunuzu da dilediğinizde alabilirsiniz, fakat tümüyle giyebilmeniz için belirli bir seviyeye ulaşmanız yani onay almanız gerekmektedir.

Share →
Yeni başlayanlar
Kendo'ya başlamak için bilmeniz gerekenler.
Dojo kuralları
Dojo'da nasıl davranılması gerekir? Geçmişten günümüze kendoda bulunan görgü kuralları nelerdir?
Çocuklar
Çocuğunuzun kendo öğrenmesini istiyorsanız, gerekli bilgileri burada bulabilirsiniz.